Sublimácia
Sublimačná potlač, využíva vo svojom výrobnom procese rovnaké tlačiarne, ako aj iné druhy potlačí (solventná, latexová, pigmentová, atď.). Netlačí však priamo na materiál, ale na prenosový papier.
Farbenie výsledného materiálu teda neprebieha v tlačiarni, ale v termolise. Prenosový papier eliminuje väčšinu problémov ktoré nastávajú pri bežnej potlači. Sublimačná farba v lise pri určitej teplote začne meniť svoje skupenstvo na plynné a preniká hlboko do pórov materiálu, navyše sa v plynnom skupenstve zmieša a vytvára súvislé plochy farby (eliminuje malé mechanické tlačové chyby) s ostrými hranami - plyn sa nerozpíja. Papier je možné vložiť takmer do akéhokoľvek tvaru termolisu, takže potlač nie je obmedzená tvarom potláčaného produktu (hrnčeky, plech, textily, fólie..)
Ďalšou zaujímavou vlastnosťou sublimácie - hlavne pre textilný priemysel - je potlač strečových materiálov. Textil je prefarbený do hĺbky, takže aj pri natiahnutí (a zväčšení potlačenej plochy) zostáva materiál prefarbený. Táto vlastnosť sa dá ešte znásobiť použitím vákuového lisu, ktorý vytvára podtlak a farbu z papiera "ťahá" cez materiál - najčastejšie využitie nachádza pri výrobe vlajok, kedy je potrebné materiál prefarbiť obojstranne.
Príklady využitia sublimačnej potlače:
športové oblečenie, šále, vlajky, plech, tvarovaný plech (hodiny, plechovky, obaly), karty, koberce, hrnčeky, kľúčenky, šnúrky na kľúče, čiapky, porcelán, obuv, fólie, lyže, snowboard, drevo, nábytok, reklamy, spodné prádlo, opasky a mnoho iných.
Sublimácia je po všetkých stránkach najefektívnejšia metóda potlače textilu. Na potlač polyesteru sa v súčasnosti nepoužíva takmer žiadna iná technológia.
Sublimácia sa dá použiť aj na potlač 100% bavlny, avšak musia byt použité špeciálne sublimačné papiere a púder.